4 גורמים מרכזיים לפריצת שריפות בבתים

שריפה בבית עלולה לגרום נזקים בלתי הפיכים, לפגוע בציוד וברכוש האישי וחלילה גם להביא לאובדן בנפש. הנה הגורמים המרכזיים לפריצת שריפות בבתים:

  1. מערכת חשמל מיושנת

הסיבה הנפוצה ביותר לשריפות שפורצות בתוך בתים פרטיים היא מערכת חשמל מיושנת. כדי למנוע שריפה מן הסוג הזה לא מספיק להשתמש באמצעי גילוי אש, אלא להקפיד על תחזוקה נכונה של המערכת. בשריפה כזו יש שורה ארוכה של סימנים ורמזים מקדימים. חשוב לשמור על מודעות כלפי מפסקי החשמל, ממסר הפחת ונתוני הקיבולת והעומס.

  1. מכשירי חשמל 

    גילוי אש
    גילוי אש

מכשירי חשמל גורמים שריפות במידה והם לא מיוצרים לפי תווי התקן, מופעלים ללא פיקוח או נמצאים בשימוש אינטנסיבי ומעבר ליכולות שלהם. יש להפעיל את המכשירים רק על פי הוראות היצרן ולהתייעץ עם חשמלאי לגבי התאמה לעומס בבית. חשוב להסביר לילדים על המשמעות של בטיחות בחשמל ולעקוב אחר סימני אזהרה. בבתים ישנים מומלץ לבצע בדיקות עומס תקופתיות ובבתים חדשים לעשות את הבדיקות ברכישה של מכשירי חשמל חדשים.

  1. התנהגות רשלנית

שריפות בדרך כלל לא מתרחשות מעצמן, אלא נגרמות בגלל התנהגות רשלנית. שילוב בין התנהגות רשלנית ומזג אוויר חם ויבש בישראל עלול להיות קטלני. חשוב לשים לב לכללי הבטיחות ולהרחיק ילדים ובני משפחה מאיזורי בישול או עבודה. ההתנהגות הרשלנית יכולה לגרום לשריפה בבית, בחצר, על הגג או במרפסת. יש להתקין לפחות אמצעי גילוי אש אחד בבית וכך להתמודד עם השריפה מוקדם ככל האפשר.

  1. שילוב בין מים וזרם חשמלי 118689589

שריפות בבית נגרמות גם בשל שילוב מסוכן בין מים וזרם חשמלי. יש להיזהר מפני רטיבות בקירות שחודרת למערכת החשמל, לשים לב לקצרים ותחושה של זרם במים. בבתים ללא הארקה קיים סיכוי גבוה להתפרצות דליקות באופן בלתי צפוי. התפקיד של הארקה הוא לשחרר מטען חשמלי עודף ממערכת החשמל הביתית והיא חיונית בבתים ישנים וחדשים. הארקה קיימת מונעת התחשמלות על ידי הקפצת המפסק והיא לעיתים קרובות מצילה חיים. בכל מקרה, יש להימנע מהפעלת מכשירי חשמל בקרבת מוקדי רטיבות.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן