מגרש שכונתי אשר אינו עומד בתווי התקן הדרושים מהווה סכנה עבור מבוגרים וילדים כאחד. המגרש הוא המקום אליו מגיעים ילדים על מנת לשחק בכדור, לנסוע באופניים או להיפגש עם חברים. בנוסף, קבוצות של חברים נוהגות להגיע מדי שבוע אל המגרש כדי לבצע פעילות גופנית.

האחריות על המגרש השכונתי חלה בדרך כלל על העירייה המקומית, אך ניתן למצוא מגרשים הנמצאים בתחומם של בתי ספר או מוסדות אחרים. יחד עם זאת, חשוב מאוד להכיר את סוגי הליקויים הקיימים במגרשים השכונתיים, ולדעת כיצד להתמודד איתם.

לא רק בעיות בתשתית המגרש

ניתן לחלק את הליקויים במגרשים השכונתיים למספר סוגים מרכזיים:

מגרשי ספורט שכונתיים

מגרשי ספורט שכונתיים

א. ליקויים בתשתית – בקטגוריה זו של הליקויים נכללת רצפה עקומה, פסולת, ריצוף לא גמור, שערים חלודים וכדומה. התשתית של המגרש היא זו המבטיחה כניסה ויציאה, משחקים ובילוי לאורך זמן. בניגוד למה שנהוג לחשוב, תשתית לקויה לא תמיד פוגעת במספר האנשים המגיעים למגרש, משום שלעיתים לא קיימות אלטרנטיבות. במילים אחרות, ליקויים בתשתית אינם סובלים דיחוי, ודורשים טיפול מיידי מצד הגורמים הרלוונטיים.

ב. ליקויים באמצעים – בניגוד לליקויים בתשתית אשר נוצרים בדרך כלל מתוך עבודות הקמה ופיתוח לא תקינות, ליקויים באמצעים יכולים לבוא לידי ביטוי בסלים או בשערים שבורים. הליקויים הללו יכולים להיראות שוליים במבט ראשון, אך מחקרים מראים כי רוב התאונות השכונתיות נוצרות כתוצאה ממשחק באמצעי לקוי. סל אשר מתמוטט באמצע המגרש או שער לא יציב הם סכנה אדירה עבור כל מי שנמצא בתוך המתחם הסגור והשכונתי.

ג. היעדר נגישות – מגרש ספורט שכונתי מחויב להציע נגישות גם לבעלי מוגבלויות. אדם אשר אינו יכול להיכנס למגרש עקב שימוש בכסא גלגלים יכול להתלונן על ליקוי ולדרוש טיפול. גם כאן ניתן להטיל את האחריות על הרשות המקומית, אשר מחויבת לבדוק בכל רגע נתון את דרכי הגישה למגרש ואת האיכות שלהם.

ד. פגעי מזג אוויר – מגרש שכונתי צריך להיות תקין לכל אורך השנה. אך בעוד בקיץ קל יותר לשמור על המגרש עקב היעדר משקעים, לקראת החורף סובלים מגרשים רבים מהצפות. ליקוי כזה יכול להחמיר את מצבו של המגרש, למנוע שימוש ולסכן את המבקרים. למרות שרוב האנשים אינם מגיעים אל המגרשים השכונתיים בחורף, תפקידה של העירייה הוא למנוע מראש את הליקויים, וכך להבטיח שימוש גם בימים גשומים במיוחד.

נטילת אחריות על ליקויים חמורים

התלונות על ליקויים במגרשי ספורט יכולים להגיע מזרועות שונים. מלבד האזרחים ותושבי השכונה, גם גופים ציבוריים האחראיים על הבטיחות הסביבתית נוטים לעקוב אחר ליקויים ובעיות מן הסוג הזה.

מגרש תקין מעיד על עירייה קשובה, אחראית ומסודרת. לעומת זאת, מגרש ספורט בעל ליקויים הוא סכנה חמורה, ויש להעמיד לדין את האחראיים על הנושא. לא צריך לחכות על מנת שיקרה אסון, ויש לפעול בהקדם לתיקון ליקויים במגרשי ספורט שכונתיים.

המידע באדיבות יוסי אהרון פיתוח בע"מ – חידוש והקמת מגרשי ספורט

קטגוריות: כללי 0 אהבו

סגור לתגובות