סופחי לחות לשימוש החממות

יכול להיות שאת סופחי הלחות אתם מכירים בעיקר משימושים ביתיים למען הורדת תנאי הלחות למחייה נעימה יותר, כמו גם למניעת נזקים לקירות ולמוצרים שונים. שימוש נוסף שלהם מתבצע במרתפים, מחסנים, מקלטים ולמעשה גם בחממות לגידולים חקלאיים, ועל האחרון נרחיב יותר.

למה צריך סופח לחות לחממה?

כדי להבין מדוע יש צורך בסופחי לחות לחממות, צריך להבין מהי בדיוק חממה וכיצד היא מצליחה לשמש כמקום מושלם לגידולים חקלאיים. באקלים הים תיכוני שממנו אנו נהנים במדינת ישראל בעיקר בחודשי הקיץ משמש חזקה, למרות תנאי לחות גבוהים במיוחד, אפשר לגדל גידולים רבים. עם זאת, חלק מסוים מסוגי הירקות והפירות אי אפשר לגדל בתנאים הטבעיים ויש צורך בחממה, שתשמור על טמפרטורה גבוהה יותר בגין כניסת קרני השמש ושמירת החום בתוך שטח החממה. עם זאת, הלחות יכולה להיות גבוהה מאוד בעיקר בחודשי הקיץ, ולכן יש צורך לייבש ולצנן את האוויר.

אוורור בחממות

כיצד פועלים סופחי הלחות בחממה?

 

  • סופחי הלחות שפועלים בחממות יהיו סופחי לחות תעשייתיים, שהם גדולים וחזקים יותר מאלו שתמצאו במגזר הביתי. סופחי הלחות בדרך כלל יהיו ממוקמים בצדדי החממה ובניגוד לסופח לחות ביתי, המים שמתנקזים מהאוויר יזרמו ישירות לתעלות ניקוז כדי לשפר את ביצועי המכונה.
  • סופחי הלחות שואבים את האוויר ומזרימים אותו בצינורות דקים במיוחד. בצינורות אלו הטמפרטורה נמוכה יותר, מה שגורם לאדי המים להפוך לטיפות מים, כאשר אלו מסולקים מהמכונה דרך צנרת ייעודית, מה שמשאיר את האוויר קר ויבש יותר בדרך חזרה לחממה.

אוורור תעשייתי >>

מה יקרה לחממה ללא סופחי לחות?

למרות שהעיקרון שעומד מאחורי חממה הוא לחמם את האדמה ולשמור על תנאים אופטימליים לגידולים חקלאיים, חשוב לזכור שכל חממה חייבת להיות בעלת מערכת אקלים מבוקר כי השינויים יכולים להיות קיצוניים מאוד. כך למשל גם אם תנאי הלחות יהיו טובים בשעות מסוימות ביום, יכול להיות שבשעות אחרות, אולי שעות הצהריים ואולי שעות הלילה, התנאים או הצורך לסוג הגידולים יהיו שונים. בנוסף ,יכול להיות שיהיו שינויי טמפרטורה בין יום ליום מה שמצריך מערכת בקרת אקלים שמחזיקה ביכולת לשנות את תנאי הלחות, וכך למעשה סופחי לחות הופכים להיות הכרחיים ביותר.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן