נושאים עליהם יש להקפיד בהתקנת מערכת גילוי אש

 

מערכת גילוי האש היא אחת ממערכות הבטיחות הכי חשובות. התקנה של מערכת גלוי אש בביתכם הפרטי, בבניין בו אתם גרים או בבית העסק שלכם יכולה למנוע אסונות רבים- הן בחיי אדם והן ברכוש. שריפות הן תופעות הקורות באופן יום יומי וגורמות לאסונות קשים. פעמים רבות אחרי חקירת אסונות אלו מתגלים מחדלים רבים: לרוב לא הייתה קיימת בסביבת השריפה מערכת לגילוי אש או באם הייתה מערכת כזו- היא נמצאה לא תקינה ולא מתוחזקת כראוי על ידי איש מקצוע מתאים. לכן חשוב מאד לדאוג להתקנת מערכת גילוי אש מתאימה אשר תדאג להתריע אתכם ואת שירותי הכיבוי בזמן וכן לדאוג לתחזוקה השותף על מנת שלא יקרו תקלות בזמן אמת. במאמר זה נדבר על הנושאים עליהם יש להקפיד בהתקנת מערכת זו.

גילוי אש
גילוי אש

כיצד ניתן להקפיד על התקנה נכונה של מערכת גילוי אש ועשן? 

  • סוג המבנה בו מותקנת המערכת- כל סוג מבנה ידרוש מערכת זיהוי וכיבוי אש שונה. כאשר רוצים להתקין מערכת לזיהוי אש ועשן יש להתחשב בגובה המבנה- באם מדובר בבניין קומות, מערכת גילוי האש תהיה שונה ממערכת בבית פרטי בן קומה אחת. מיקומו של החלל יכול גם הוא להשפיע על תכנון המערכת. לדוגמא- חלל הנמצא מתחת לפני השטח (מרתף, ממ"ד וכו' ) ידרוש אמצעי בטיחות שונים ממה שיותקנו בבית רגיל. גודלו של החלל גם הוא ישפיע על פיזור גלאי העש ואמצעי הכיבוי.
  • מטרתו של המבנה- יש להתחשב במטרה אותה משרת המבנה האמור ותכולתו. לדוגמא, אם מדובר במחסן המאכסן בו חומרים דליקים מאד, יהיה צורך באמצעי כיבוי מאסיביים יותר וגן בגלאי עשן מסוג מיוחד שיוכל לזהות ביעילות מברית שריפות הנוטות להתפשט בצורה מידית. כמו כן, מטרת המבנה משפיעה גם על סוג קריאת החירום שתפעיל המערכת. בעוד בבניין מגורים המערכת תתריע את כלל דיירי הבית ואת מכבי האש, בבניין משרדים יהיה גם צורך שהמערכת תזעיק את קצין הביטחון של המבנה וגורמים נוספים (בהתאם לבקשתו של הלקוח)

בחירת האמצעים מתאימים לכיבוי השריפה ופיזורם:

מלבד מערכת גילוי אש ישנם גם אמצעים רבים לכיבוי השריפה. אחד מהם הוא הספרינקלרים אשר מהווים את מערכת הכיבוי האוטומטית של שריפות. את מיקום הספרינקלרים וכמותם יוכל לייעץ לכם איש מקצוע מתאים. בנוסף, ישנו אמצעי כיבוי ידני והוא המטף. כאשר רוכשים מטף חשוב לעדכן את כל האנשים הנמצאים באופן קבוע במבנה זה על מיקומו ואופן הפעלתו. ישנה מערכת שחרור חום ועשן- אלו הם חלונות המוצבים בקצה חדרי המדרגות ומטרתם לשחרר את החום והעשן המצטברים בבניין. לבסוף, בבניינים גדולים מומלץ גם להצטייד בדלתות אש אשר מסוגלות להגביל את האש לאזור מסוים בלבד. אנו ממליצים בחום להתקין ולטפל במערכת גילוי האש בעזרת צוות מומחים מקצועי ואמין הפועל לפי מכון התקנים ויוכל לייעץ ולהתאים לכם את מערכת גילוי האש המתאימה לכם ביותר.

 

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן