הן קטנות, מהירות, חזרות ומבצעות עבודה שעשרה עובדים לא יוכלו לבצע אפילו לא בזמן כפול. אלו הן המלגזות שמהוות חלק עיקרי בכל תעשייה ובכל ענף שבהן הן לוקחות חלק, מענף הבנייה, החקלאות והתעשייה. יש הרבה דברים שחשוב לדעת על מלגזות כדי להבין עד כמה הן נפלאות וחוסכות זמן וכסף לתעשיות רבות ומידי שנה הן משתפרות עוד ועוד.

רכב קטן שמבצע דברים גדולים

המלגזות הן כלי רכב קטנים שמיועדים לשימוש ספציפי. הגדולה של המלגזות היא שהשימוש הספציפי הזה יכול להיות רחב מאוד כאשר מספיק שתחליפו להם אביזר והם ישמשו למטרה אחרת. המלגזות אמנם קטנות אך יש להן כוחות סוס שיכולים להרים משאו תכבדים ולבצע עבודה לאורך זמן בהיקפים גדולים. השימושים העיקריים של מלגזות הם שינוע ציוד, בעיקר לגובה, אך ניתן למצוא להם שימושים אחרים בהתאם לצורך.

לבלוג של הנדסה בגובה מדיום >>

לא כל המלגזות נולדו שוות

המלגזות מתחלקות לסוגים רבים שנמדדים לפי המפרט הטכני שלהם. יש מלגזות שמסוגלות להרים עד 5 טון ויש מלגזות שמסוגלות להרים עד 10 טון וכן הלאה. יש מלגזות שצריכות לעבור תחזוקה רצינית יותר ויש אלו ששייכות למותג מוכר בעולם ואמינות לאורך זמן גם בעבור תחזוקה מינימלית. השינויים הללו משפיעים על המחיר, יחד עם הטכנולוגיה שלהן שרלוונטית בעיקר בעניין הבטיחות. בגלל השכיחות של המלגזות ברחבי העולם התעשיות שונות יש לא מעט תאונות שלעתים גם פוגעות בחיי אדם.

מלגזות דיזל מול מלגזות חשמליות

משפחת המלגזות מתחלקת לשני סוגים ששונים זה מזה באופן ההנעה. המלגזות הראשונות היו מלגזות דיזל אך כיום הן שכיחות פחות. אמנם מדובר על מלגזות חזקות יותר ממלגזות חשמליות אך הן מזהמות את האוויר ולמעשה לא יכולות לפעול במקומות סגורים. מהר מאוד המחסן או המפעל יהפכו להיות אזור שאי אפשר להיות בו, הם יוצרות עשן ולכלוך שיכולים לסכן את הבריאות. לעומתן, מלגזות חשמליות נקיות יותר, עמידות לא פחות אך בדרך כלל יכולת העבודה שלהם מוגבלת בגלל שכוחן חלש יותר.

רוצים לעשות רשיון למלגזות? הכנסו כאן>>

כלי שימושי לעבודה יעילה

יש שימושים רבים למלגזה וכולם נובעים מהיכולות האדירות והיעילות שלה. היכולות הללו הן נגזרת של התכונות שלה כאשר למרות משקל הנמוך יחסית היא מצליחה להרים משקל רב ולזוז איתו גם במקומות קטנים יחסית. בגלל שמדובר בכלי קטן, היא יכולה לפעול בשטח קטן וגם התנועה שלה לא מוגבלת. עבדוה בשטח קטן שימושית מאוד לחקלאות, לאתרי בנייה, למפעלים ולמחסנים. העבודה של המלגזה מוכרת לציבור בעיקר במחסנים, בעיקר בזכות סרטוני תאונות מלגזה שיכולים להחסיר פעימה לכול אחד, כאשר בין המעברים בין יחידות המדפים היא מסוגלת לתמרן בצורה נפלאה.

כיצד המלגזה מצליחה להרים משקל רב?

צריך לזכור שהמלגזות לא שוקלות יותר מידי ומלגזה ממוצעת נעה בין 2 עד 5 טון. למרות זאת, המלגזה יכולה לשאת משקלים של 10 ו-15 טון, כאשר כיום יש דגמים חזקים יותר ורק נשאר לנחש מה יהיה בעתיד. כיצד המלגזה מצליחה להרים משקלים כאלו? מנגנון ההרמה של איכותי מאוד, בחלק מהמלגזות הוא חשמלי ובחלק הידראולי. הוא מאפשר לה לא רק להרים סחורה כזו אלא לנסוע איתה ולהישאר יציבה. כאשר המלגזה מרימה מטען ונעה איתו, הוא מונף לגובה נמוך. כשהיא מגיע למדף אליו מיועדת הסחורה, היא ננעלת ומתייצבת כך שהיא לא נופלת.

אלו אביזרים ניתן לחבר למלגזות?

למלגזה ניתן לחבר זרועות שונות שיאפשרו לה לסחוב מגוון רחב של ציוד, ממוטות שעלולים ליפול, משטחים רחבים יותר וכמובן כף כדי לפנות פסולת או לסחוב חומרים שלא ניתן להעמיס על משטח. למלגזות ניתן לחבר גם כלי ניקוי וכך לטאטא או לקרצף את הרצפה כך שלמעשה היא יכולה לשמש כמכונת ניקיון. ישנם אביזרים רבים שניתנים לחיבור לפי הצורך אך חשוב לבדוק שהם מותאמים לדגם המלגזה.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן