אם אתם מתכננים למכור את הבית שלכם, אל תחשבו שלא תצאו מזה בלי מיסוי. אם בעת המכירה של הבית עושים רווח, צריך לשלם מס על הרווח הזה.

החלטתם שאתם רוצים למכור את הבית ולעבור לבית אחר? מצאתם כבר את הבית החדש שאתם רוצים לגור בו? עכשיו רק נשאר לכם למצוא קונה. היום, עם עליית מחירי הנדלן, רוב הסיכויים הם שתוכלו למכור את הבית שלכם במחיר גבוה יותר לעומת המחיר שאתם שילמתם כשקניתם אותו. תענוג! אבל אל תצפו לצאת מזה בלי מיסוי. אם בעת המכירה של הבית עושים רווח, מס שבח מקרקעין הוא מס שחייבים לשלם.

אם כן, מדובר במס חובה שמוטל על מקרקעין, ואתם אלה שצריכים לשלם אותו. זה הזמן הטוב לומר שבלי אישור על תשלום המס, לא תוכלו להעביר את הבעלות על הבית לידי מי שקנה אותו מכם.

למה בעצם צריך לשלם את המס? מס שבח מקרקעין הוא כמו מס על כל רווח הון אחר. בדיוק כמו שמנכים מס מהמשכורת שלכם, כך גם מנכים רווח שאתם עושים ממכירה של הבית שלכם. אם הייתם מוכרים את הבית שלכם במחיר זהה למחיר שבו אתם רכשתם אותו, אז הייתם מקבלים פטור, שכן לא עשיתם רווח כלשהו.

חשוב לומר שהמיסוי מוטל רק על ההפרש בין מה שאתם שילמתם על הבית לבין מה ששילמו לכם. משום כך, גם אחרי המיסוי, עדיין תישארו עם רווח מהמכירה. אז לא חבל למכור את הבית בפחות ממה שהוא שווה?

ומה קורה אם אתם רוצים להשביח את הבית לפני המכירה? אז תצטרכו לשלם גם מס השבחה על העלייה בשווי הבית. במצב כזה, תחום שמאות מכריעה נכנס לתמונה, במידה ואתם רוצים לערער על המס. אם כן, שמאי מכריע יבחן את הבית שלכם, ויחד עם המיקום שלו, יוכל לומר אם מגיע לכם פטור, ובאיזה גובה?

לסיכום, מכירת בית היא לא עניין פשוט; לא רק בגלל חיפוש קונים פוטנציאליים וניסיונות שכנוע, וחיפוש אחר בית חלופי, אלא גם בגלל מסים על המכירה וההשבחה של הנכס לפני המכירה. היכרות עם מונחים כמו שמאות מכריעה ושמות מסים שלא הכרתם עד היום יכולה להיות חוויה לא פשוטה. עם הייעוץ הנכון, תוכלו לעבור את זה בקלות.

קטגוריות: בבית 0 אהבו

השאר תגובה