מערכות לגילוי אש לפי החוק

הימצאותן של מערכות לגילוי אש היא תנאי הכרחי לקיומו של מקום מסוים כדי להבטיח הגנה עליו. ההגנה הזו מעוגנת בחוק כדי שאף גורם ציבורי שמקים מבנה ציבורי כלשהו, עסק מסוים שיכול להיות משרד, מסעדה או אולם תצוגה, לא יחליט לחסוך בעלויות ולחסוך בהתקנתה של מערכת גילוי אש איכותית שתגן על הלקוחות שלו מפני שריפה שיכולה להגיע בכל עת. אמנם אנו לא שומעים על שריפות כל יום אך מספיקה דליקה קטנה במקום ציבורי כדי להציב מאות אם לא אלפי אנשים בסכנת חיים מיידית. מערכות גילוי אש הכרחיות לפי החוק כדי לפתוח כל עסק וחשוב להבין מה החוק אומר לגבי כל אחד מהעסקים השונים והנוכחות של מערכת מתאימה שתגן עליו.

מערכות גילוי אש

מה אומר החוק בעניין מערכות גילוי אש?

 

  • החוק קובע שבכל מקום ציבורי חייבות להימצא מערכות גילוי אש מתאימות. לא בכל המקומות צריכה להיות המערכת המתקדמת ביותר אך כל אחת צריכה להכיל הגנה מפני שריפות בדרכה שלה. השוני מתבטא בכמות האנשים שנמצאים באותו מקום, בחשיפה שלו לאש ובסוג העבודה שלו, למשל תעשייה עם חומרים דליקים או חומרים שאינם דליקים.
  • ישנן מערכות גילוי אש בסיסיות ומתקדמות. מערכות אלו כוללות ספרינקלרים שמתיזים מים ברגע שבאזור מסוים גלאי העשן מרגישים בשריפה. יש מערכות ששולחות את ההתראה לתחנות כיבוי אש קרובות כדי שיגיעו במהרה בלי לעכב את המידע ויש עסקים קטנים יותר שיכולים לקבל את ההתראה לנייד שלהם והם אלו שצריכים להתקשר בהתאם למקרה.
  • החוק לא קובע רק איזו סוג מערכת לגילוי אש צריך להתקין אלא גם את המועד לביצוע בדיקות תקינות. על מערכת חייבת לעבור בדיקות תקינות לפחות פעם בשנה, כדי להבטיח שהמערכת פועלת בצרוה ראויה ותגן בשעת צרה על השוהים במקום.

החזקת אישורים לבדיקות תקינות ודוחות ליקויים

החוק קובע שמעבר לבדיקות התקופתיות שמתבצעות כל מקום חייב להחזיק את האישורים שהמערכת שלו עברה בדיקות תקינות מתאימות. ללא אישורים אלו אי אפשר לדעת איזה עסק עבר בדיקות למערכות גילוי אש שנמצאות אצלו וכמו כן ברגע שנמצאים ליקויים הם חייבים להיות מדווחים ולהיות מתוקנים בהתאם, ואם לא העסק עלול לספוג דוחות כבדים ואף להיסגר.

קטגוריות: כללי 0 אהבו

השאר תגובה