מהנדס אזרחי הוא מקצוע בו עוסקים אנשים אשר עשו תואר בהנדסה אזרחית. המהנדסים האזרחיים עובדים ומשתלבים בשלל ענפי התעשייה השונים ומנהלים פרוייקטים ציבוריים ופרטיים. ישנן שלל התמחויות בהנדסה אזרחית, אשר כל אחת מכוונת לתחום מרתק אחר. כדאי להזכיר את נושא ההנדסה הסביבתית אשר נכללת גם היא בהנדסה האזרחית. מדובר בתחום "חם" כיום, כיוון שיש נטייה לשלב את הראייה הסביבתית כמה שאפשר בשלל נושאי ההנדסות האזרחיות. על כן מדובר בתחום מתפתח ומבטיח מאוד. הקבלה לתארים השונים בהנדסה אזרחית היא לא קלה כלל, ודורשת ציוני בגרויות ופסיכומטרי גבוהים. כמובן שכל אוניברסיטה מציבה רף שונה, אך אין ספק כי מדובר בתואר אשר לא קל להתקבל אליו.

שלושה דברים שלא ידעתם על מהדנס אזרחי:

  • מה היא הנדסה אזרחית? הנדסה אזרחית היא תחום גדול מאוד של הנדסה העוסק בתכנון בניינים ומערכות לטובת
    מהנדס אזרחי

    מהנדס אזרחי

    התעשייה, המגזר הציבורי והמגזר הפרטי. התחום נקרא כך עקב סיבות היסטוריות, כאשר התחום הנדסה צבאית היה פופולרי. הרעיון היה להפריד בין שני סוגי ההנדסות. ההנדסה האזרחית מתחלקת לתחומי משנה רבים, ביניהם: הנדסת מבנים, הנדסת תחבורה, הנדסה חקלאית, הנדסת מיפוי וניהול בנייה. כמו שניתן להבין, מדובר בתחומים רבים מאוד, אשר רלוונטיים לאספקטים שונים בחיים הפרטיים והציבוריים שלנו. כתוצאה מכך, אפשרויות התעסוקה הן בהחלט רחבות, ומהנדס אזרחי הוא בהחלט אדם מבוקש כיום בתעשייה.

  • תואר בהנדסת בניין – תואר בהנדסת בניין מורכב מקורסים בסיסיים במדעים מדוייקים (מתמטיקה, פיזיקה, כימיה וכדומה) אשר חיוניים עבור כל מהנדס אזרחי. בהמשך יצטרך כל סטודנט לבחור באחת משתי ההתמחויות המוצעות – הנדסת בניין וניהול בנייה. הקורסים המתקדמים אותם ילמד סטודנט יהיו כמובן בהתאם להתמחות שנבחרה. התמחות בניהול בנייה תכלול תעסוק בניהול פרוייקטים, ניהול המשאב האנושי, ציוד רלוונטי בבנייה וכדומה. התמחות בהנדסת בניין תתמקד במבנים עצמם, מיגון מבנים, אירועים חריגים, רעידות אדמה וכדומה. בנוסף, בדומה לתארים אחרים באוניברסיטאות, יוכלו הסטודנטים לבחור בקורסי בחירה על פי רצונם. את התואר בהנדסת בניין ניתן ללמוד באוניברסיטת בן גוריון שנגב.
  • הנדסה אזרחית סביבתית – גם בתואר בהנדסה אזרחית וסביבתית הקורסים שיילמדו בהתחלה הם קורסיי יסוד בתחום המדעים המדוייקים. במסגרת הלימודים הסטודנטים יוכשרו בתחומי היסוד המשותפים לתחומי ההנדסה השונים, ולאחר מכן ילמדו קורסים מתקדמים בהתאם להתמחות אותה הם בחרו. במסגרת הלימודים יתנסו ויכירו הסטודנטים פרויקטים מסוגים שונים. מהנדס אזרחי יוכשר לתכנון, הקמה וניהול של פרויקטים בהנדסה אזרחית. את התואר הזה, המשלב הנדסה אזרחית וסביבתית ניתן ללמוד בטכניון שבחיפה.

לסיכום, ההנדסה האזרחית היא תחום מרתק ומגוון. בתחילה, כאשר נלמדים קורסי היסוד, ניתן להכיר בכלליות את התחומים השונים ולאחר מכן להתמקד בתחום אשר מתאים יותר עבור כל סטודנט וסטודנט. אפשרויות התעסוקה במקצוע הזה הן מגוונות, ואין ספק כי מהנדס אזרחי "נחטף" עם סיום הלימודים. על כן מדובר בתואר מבוקש מאוד, אשר הקבלה אליו איננה קלה.

השאר תגובה