לא רק לחנוכה – כללים לבטיחות אש

האש היא לא משחק ואת זה אנו שומעים מאז שאנו ילדים קטנים. כשאבא ואימא כבר לא לידנו וכשאנו כבר אנשים בוגרים שצריכים לנהל את עצמנו ובעיקר כשזה נוגע לילדים, צריך לדעת כמה כללים מאוד פשוטים שיעזרו לכם להימנע מצרות בכל הנושא העגום הזה.

הנזקים החמורים של האש

כמו אסונות רבים אחרים, גם כאן האויב הכי גדול שיכול להיות הכי מסוכן היא השאננות. כשאנו שאננים לנזקים שהאש יכולה להביא עמה, אנו יכולים להיתפס לא מוכנים ולמעשה אם רק היינו יותר מודעים לסכנות שאורבות אפילו בלהבה קטנה, היינו יכולים להיות יותר מוגנים. אמנם מטפים יכולים להיות פתרון טוב למתאר ביתי אך לא בכל מקום הם יספיקו ולכן חשוב להכיר את הכללים הכי חשובים למען בטיחות באש כדי למנוע את הבעיות מלכתחילה. בסופו של דבר המניעה היא השלב הכי פשוט ליישום מה גם שרוב השריפות הגדולות התעבו כשלא עלו עליהן בזמן.

כיבוי אש

מערכות כיבוי אש >>

לא רק לחנוכה – כללים לבטיחות אש

 

  • הכלל הראשון שנראה די בסיסי אך תמיד צריך לחזור עליו מחדש הוא שלא משאירים אש לבד לעולם. ברגע שאש נדלקת צריך לשמור עליה וזה נוגע לגבי כל דבר. זה נכון לגבי מדורה בל"ג בעומר, זה נוגע לגבי בישול בכיריים וזה נוגע גם לגבי הדלקת חנוכייה. הדלקתם נר? אתם צריכים להיות איתו בקשר עין. נכון שזה נשמע לכם כמו מצב מוגזם מאוד אך היו כבר מקרים רבים מאוד של שריפות שהתחילו כך ואף בפחות מזה.
  • לא מתעסקים באש כשאין אפשרות לכבות אותה. אמנם מטפים לא יהיו לידכם כל הזמן אך תמיד חייבת להיות לכם התגוננות כלשהי גם כשאתם מדליקים מנגל וגם כשאתם עושים מדורה בחוץ. אם אין לכם דליים מלאים במים או דליים מלאים בחול, מה תעשו כשהאש תתפשט לכיוון מפתיע? אל תיתפסו לא מוכנים ותמיד תדעו מה לעשות בכל מצב.
  • האש יכולה להיות רצינית במיוחד במידה ויש בעיה בחשמל. לא סתם אומרים לנתק את מפסק הזרם הראשי מיד כשיש שריפה כיוון שאם חוטי החשמל יישרפו יכול להיות נזק הרבה יותר גדול. חשוב לזכור תמיד איפה המפסק הראשי לכל מקרה חירום כמו שריפה וגם התחשמלות.

להרחיק אש מחומרים דליקים

כל שריפה צריכה חומר בעירה כדי להתפשט ולמעשה הרחקה של אש מחומרים דליקים יכולה להיות הרבה יותר בטוחה ממה שנדמה לכם. אם אתם מדליקים חנוכייה אז תיזהרו מהנחתה ליד וילון שיכול להידלק, אם אתם מדליקים מדורה תוודאו שאין עשבים דליקים ויבשים בקרבת מקום וכך את ההגנה הכי טובה תקבלו בקלות על ידי מניעת כל סיכוי של פרוץ דליקה רצינית מידי רק לפי תכנון נכון. חשוב מאוד לבדוק את תווי התקן של התחפושות בפורים ושל מוצרים רבים שיכולים לבוא במגע עם אש לפני שמתעסקים איתם כדי למנוע הידלקות לא רצויה.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן