זמינות משקי בית למים הינה תנאי חשוב לבריאות הציבור

אחד מהתנאים הבולטים והחשובים ביותר לשמירה על בריאות אוכלוסייה, הוא גישה חופשית ונוחה למים נקיים. למעשה, לפי מחקרים שונים חוסר

משאבות מיםבנגישות למים אחראי לבדו על מיליוני מקרים של מוות ברווחי העולם בכל שנה עקב היגיינה לקויה, חשיפה לחיידקיים ומזהמים שונים. כבר בעת העתיקה, בתקופת האימפריה הרומית הלכו ושוכללו מערכות הובלת המים על מנת לאפשר הספקת מים נקייה לכל דורש. מערכות האקוודוקטים, גשרי אבן אדירים המחוברים לתעלות הובילו מים ממעיינות ונחלים אל העיר. מאחר ומשאבת מים טרם הומצאה בתקופה הזו, על הרומים היה לתכנן את מערכת הובלת המים כך שהם יזרמו בשיפוע מתמיד, או באמצעות שימוש בחוק הכלים השלובים (שאיפתם של מים להשוות את גובהם בפתחי הצינור השונים) אשר אפשר לעיתים מעבר של הרים ומחסומים. מעבר למערכת אספקת המים הנקיים, על מנת לשמור על בריאות ולמנוע חשיפה למזהמים ישנה מערכת שניה של מים, מורכבת לא פחות אשר מטרתה היחידה הינה פינוי של שפכים ביתיים ותעשייתיים, דהיינו מערכת הביוב.

מהם הסוגים הנפוצים של משאבות מים אשר נעשה בהם שימוש כיום

כיום, נעשה שימוש במשאבות מים למגוון צרכים, הנעים מהנעת מי קירור במיכון תעשייתי מתקדם, לשאיבת מי תהום, עד להנעת מים שתיה בדרכם לבתים. למעשה אם תחשבו על כך, במידה ולא הינו עושים שימוש במשאבות מים אפילו פעולות אלמנטריות כגון מקלחת היו דורשות מאתנו השקעת זמן ומאמץ רב. הסוגים הנפוצים של משאבות מים נחלקים לשני סוגים עיקריים, משאבות דינמיות, ומשאבות שינוי נפח:

  • משאבות דינמיות: משאבות דינמיות פועלות על ידי האצת זרימת המים למהירות גבוהה, על מנת שיעשו שימוש באנרגיה הקינטית אשר נוצרת כתוצאה מכך בכדי לעבור מחסומים וגבהים שונים. משאבות דינמיות עושות לרוב שימוש במערכת של צנטריפוגות, אשר מניעות את המים בסיבוב על שולי הצינור ודוחפות אותן קדימה בקצב הולך וגדל. לרוב, משאבת מים דינמית תכלול יותר מצנטריפוגה אחת, כתלות בעוצמה הדרושה.
  • משאבות שינוי נפח: משאבות אלו פועלות על ידי ניצול עקרון פיזיקאלי חשוב של המים, חוסר יכולתם להידחס או להתרחב. משאבת מים הפועלת בשיטה זו, בעצם מגדילה את נפחה, ועל ידי כך מחייבת את המים לזרום בכיוון הרצוי. ישנן משאבות כאלו הפועלות בצורה ידנית, כמו גם משאבות הפועלות על ידי מערכת של בוכנות ומנועים ייעודיים.

חשוב לרכוש משאבת מים מספק אמין ומוכר

משאבות מים הינן ציוד עדין ורגיש, אשר חייב להיות מאיכות מעולה ולהתאים בצורה מושלמת לשימוש הרצוי. רכישה של משאבת מים מספק לא אמין, עשויה לגרור נזקים חמורים אשר יחייבו החלפה של כל מערכת הצנרת אשר תינזק כתוצאה מכך.

השאר תגובה