כל מה שצריך לדעת על בידוד אקוסטי לבנייני מגורים

בידוד אקוסטי לבנייני מגורים נועד כדי להקטין את מעבר הקול בין חלל הפנים והחוץ, כמו גם כדי להקטין את ההד בתוך הבתים והדירות. הנה כמה דרכים שבהן מבצעים את הבידוד הזה בבנייני מגורים חדשים:

א. מניעת חדירת רעש – הדרך הטובה ביותר למנוע חדירת רעש לבנייני מגורים היא באמצעות שינוי מיקום הדלתות, החלונות ופתחי האוורור. אפשר למקם מזגנים או מכשירים רועשים ליד חלונות ולהשתמש בחומרים מוקצפים לבנייה שמעבירים פחות קול מאשר חומרי בניין אחרים. דרכים נוספות למנוע חדירת רעש לבנייני מגורים הן להשתמש בקירות, דלתות וחלונות רב שכבתיים.

ב. מניעת הד – אי אפשר לייצר בידוד אקוסטי ברמה גבוהה במבני מגורים בלי למנוע הד. כדי לעשות זאת יש צורך בחספוס של הקירות ובריהוט החדרים. מבחינת האדריכלים עצמם, הדגש על מניעת הד בא לידי ביטוי כבר בשלב שבו קובעים את גובה התקרה והמרחק בין התקרה והקירות.

ג. בדיקת איכות אקוסטית – בדיקה של איכות אקוסטית במבני מגורים יכולה להתבצע לפני, במהלך ואחריה הבנייה. האחריות על בדיקת איכות אקוסטית לפני הבנייה מוטלת על הקבלן, בעוד במסגרת הבנייה עצמה היא מתבצעת על ידי אנשי המקצוע. לאחר תום הקנייה ניתן להזמין חברת בדק בית ולקבל ממצאים אובייקטיביים על רמת הבידוד האקוסטי. במידה והממצאים לא עולים בקנה אחד עם ההתחייבות של הקבלן, ניתן להגיש נגדו תביעה ולדרוש פיצויים.

למה חשוב לבצע בידוד אקוסטי לבנייני מגורים?

בידוד אקוסטי מיועד לשמירה על השקט ולמניעת כניסת רעשים מבחוץ. הוא חשוב בבנייני מגורים כי יש לו השפעה ישירה על איכות החיים. הבידוד חיוני בין היתר בהכנת חדרי הרצאות וכיתות, אך הוא משמעותי גם בחדרי שינה, סלון, מטבחים ועוד. בעזרת הבידוד ניתן למנוע סכסוכי שנים ולהתאים מבני מגורים לצרכים של אנשים בעלי לקות שמיעה או לקות ריכוז.

הדרישה לבידוד אקוסטי היא חלק בלתי נפרד מהסטנדרטים שבהם אמור לעמוד הקבלן. כתוצאה מכך, אין להתפשר על רמת הבידוד ועל האופן שבו הוא מקטין את מעבר הקול.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן