חמישה טיפים לרכישת מזוזה

המאמר הבא מציג טיפים חשובים לפני שקונים מזוזות מפוארות לבית. המזוזות יכולות להיות עבור בית חדש או לבית שנקנה מיד שנייה או לחילופין בית קיים שעבר שיפוץ וחלק מהשינויים הוא החלפת המזוזות הקיימות.

קביעה נכונה של מזוזה

קביעת מזוזה הינו מנהג עוד מימי מצריים העתיקה עת התבקשו בני ישראל למרוח דם על משקופי הבתים על מנת שאלוקים יפסח על פתחיהם בעוד הוא מכה במצרים את מכת הבכורות. עד היום נשמר המנהג והוא בעצם מייצג מעמד עבור העם היהודי ומזוהה בכל העולם עם הדת היהודית. מזוזות מפוארות נקבעות במשקוף הדלת מצד ימין בשליש העליון שלו באלכסון כך שראשה פונה לתוך הבית. במזוזה שני קלפי עור מבהמה טהורה כשעליהן שתי פרשיות הכתובות קדושות והן: "שמע ישראל" ו"היה אם שמוע". בתום קביעת המזוזה יש לברך את הברכה הבאה: "ברוך אתה ה` אלוקינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וצוונו לקבע מזוזה".

מזוזה

מה צריך לדעת

רובם ככולם יודעים ומכירים את מצוות קביעת המזוזה, אך לא כל אחד יודע אילו דברים חשובים צריכים להתקיים טרם רכישת המזוזה על מנת שהיא תהיה כשרה, לכן מובאים כאן חמישה דברים חשובים שצריך לדעת לפני שרוכשים מזוזות מפוארות לבית והם:

  1. הקלפים שבתוך המזוזה חייבים להיות מעור בהמה טהורה ועטופים בשקית ניילון להגנה.
  2. פרשיות "שמע ישראל" ו"היה אם שמוע" נכתבו בכתב ידו ובדיו של סופר סת"ם בקי ומנוסה בהליכות הכתיבה.
  3. הקלפים עברו הגהה של אדם המוסמך למתן אישור לכשרות המזוזה.
  4. בראש המזוזה חייבות להיות מצוינות ראשי התיבות שד"י שפירושן שומר דלתי ישראל.
  5. גודל מינימאלי של המזוזה 6*6 ס"מ וגודל מקסימאלי 20*20 ס"מ.

עלות המזוזה משתנה מאחת לשנייה ואין יכולת לבצע השוואת מחירים כי יש את אלו שמיוצרות בפס ייצור שוטף ויש אחרות שעשויות בידי אדם אומן. הן יכולות להיות עשויות מכל חומר מוצק כגון: כסף, ברזל, קרמיקה וכו' מעוטרות ומקושטות כיד הדמיון הטובה ולכן הבחירה היא מאד אישית כלכלית ושונה מאדם לאדם.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן