חוות דעת מומחה לבתי משפט

חוות דעת מומחה יכולה לשמש להוכחת טענות בבית משפט. חוות דעת שערוכה בהתאם לדרישות הדין מסייעת להוכיח טענות שאינן בגדר עובדות, אלא מסקנות או סברות בלבד. יחד עם זאת, חשוב מאוד לדעת כיצד להשתמש בחוות הדעת בצורה נכונה ומי יכול להגיש אותה. הנה הפרטים העיקריים לפי החוק בישראל:

א. חוות דעת להוכחת מידע שאי אפשר לקלוט באמצעות החושים – בית המשפט זקוק לחוות דעת כדי לפענח מידע שאינו נקלט באמצעות החושים הרגילים. כך לדוגמא ניתן להגיש חוות דעת של מומחה בתחום הבנייה כדי להעיד על ליקויי בנייה.יועץ בטיחות - אילן לביא

ב. הגדרת מומחה – אחת הסוגיות הסבוכות מבחינה משפטית היא הגדרת מומחה לצורך כתיבת חוות דעת. באופן עקרוני, המומחה צריך להיות אדם בעל השכלה פורמלית וניסיון מוכח. אפשר לקבל חוות דעת בתחומים רבים והנפוצים שבהם הם רפואה, שמאות, מקרקעין, ראיית חשבון ועוד. בנוסף, למידת בקיאותו של המומחה יש משקל מבחינת היחס של בית המשפט.

ג. ביסוס תביעה – יש מקרים שבהם חוות דעת מומחה מוגשת לבית המשפט עוד לפני הגשת התביעה עצמה. במקרים אלו חוות הדעת משמשת לביסוס התביעה ולא ניתן להגיש את התביעה בלעדיה. לעומת זאת, במקרים אחרים ניתן לצרף את חוות הדעת דווקא לאחר נקיטת ההליך ובמסגרת שלב הגשת הראיות. כדאי להתייעץ עם עורך דין לפני שמגישים את חוות הדעת ולהבין את ההשלכות של הצעד הזה.

ד. חוות דעת נגדית – נתבע יכול להגיש חוות דעת נגדית שאמורה לסתור במידה חלקית או מלאה את חוות הדעת של התובע. יש גם מקרים שבהם בית המשפט ממנה מומחה מטעמו, שעורך חוות דעת בנושא שעל הפרק.

מה כולל טופס חוות דעת מומחה?

כל חוות דעת מומחה או יועץ בטיחות, שמוגשת לבית המשפט כוללת פרטים כמו שם המומחה, מענו ומקום עבודתו, מודעתו להוראות החוק הפלילי בדבר עדות שקר בתביעה וכמון פירוט על חוות הדעת כפי שהתבקש. לאחר מכן יש לציין את פרטי השכלתו של המומחה ואת ניסיונו. בחלק האחרון חותם המומחה על חוות הדעת ומוסיף תאריך עדכני.

חשוב לדעת – אם יש לכם למשל הקלטות של דיונים בבית משפט ואתם רוצים לעלות את זה על הכתב, מה שאתם צריכים זה שירותי תמלול.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן