מהי הנדסת אווירונאוטיקה?

הנדסת אווירונאוטיקה או הנדסה אווירונאוטית היא תחום הנדסה שעוסק בפיתוח של כלי טיס, לוויינים וכל מה שקשור לאווירודינמיקה לפעולתו. כשם שיש ענף רכב ותעשייה שלמה עבור ספינות, גם לאוויר יש צורך בהכרה של חוקי הפיזיקה ותכנון הנוסחאות הנכונות כדי שכלי מסוים יוכל לעוף במהירות מסוימת ולבצע תמרונים מסוימים עם אינטגרציה למערכות נוספות. תחום התעופה אינו  תחום פשוט ולמעשה הוא אחד מתחומי ההנדסה המורכבים ביותר כאשר טעות קטנה יכולה להוביל לאסון.

היכן באה לידי ביטוי הנדסה אווירונאוטית?

  • כולנו טסנו במטוס לפחות פעם אחת בחיינו ולמעשה זה לא מפתיע אותנו כשכלי כזה יכול להתרומם באוויר ולטוס במהירות מסחררת. אך כשחושבים על זה, כלי ששוקל כמה מאות של טונות וטס במהירות של קרוב למהירות הקול זה לא דבר מובן מאליו ומאחורי ההמצאה הזו ופיתוחי המטוס הכי חדישים בתחום עומלים מיטב מהנדסי האווירונאוטיקה הטובים ביותר שיש.
  • מלבד מטוסים אזרחיים, תחום האווירונאוטיקה עוסק גם בכלי טיס זעירים ובלוויינים. מטוסים ללא טייס או מטוסים זעירים ללא טייס שהשימושים שלהם הם בעיקר למטרות ריגול וצפייה בשימושים צבאיים אך ניתן למצוא אותם בשימוש גם אצל המשטרה בשימושים מבצעיים וגם לצרכים של משטרת התנועה.
  • הנדסה אווירונאוטית דורון שלו הנדסה כוללת לא רק בנייה של כלי תעופה אלו אלא גם התחזוקה שלהם והביצועים שלהם. יש כלי תעופה כבר כמה עשורים טובים שמגיעים למהירויות גבוהות ותמרונים מסובכים אך עם חלוף השנים הביצועים האלו רק עולים ומשתבחים כאשר ניצול האנרגיה יעיל יותר. מערכות של כלי תעופה דורשות הרבה אנרגיה ויש כמה סוגי מנועים שמותאמים כאשר גם מוטת הכנפיים צריכה להתאים בדיוק, סוג הכנפיים וכמובן שכל הכוחות שפועלים ומשפיעים על כלי הטיס לא יזיקו לו.

הכל עניין של מערכות

לכלי תעופה יש מערכות רבות כאשר ההנעה היא אחד הדברים החשובים בתחום הנדסת אווירונאוטיקה. בימינו רוב כלי התעופה, הלוויינים וכמובן הטילים מונעים במנוע בעירה פנימית והם גם מספקים את האנרגיה לכל המערכות שכמובן לא יכולות לקבל אנרגיה מאף מערכת אחרת. המערכות חייבות לאפשר בקרה מלאה על כלי התעופה, לעתים מרחוק ולעתים לתא הטייס, כולל מערכות ניווט, מערכת לזיהוי ופתרון תקלות ועוד.

קטגוריות: כללי 7 אהבו

השאר תגובה