המדריך המלא לדודי שמש

Solar panel installationמראה דודי השמש על גגות הבתים בישראל הוא מראה שגרתי, ויש האומרים שמראה זה מאפיין את הארץ שלנו. דודי שמש ניתן למצוא בכל מקום בארץ, והדבר מאפיין גם את הערים הגדולות, וגם את ערי הפריפרייה ואת כל ישובי הארץ. הרעיון העומד מאחורי דודי שמש הוא פשוט: לנצל את אנרגיית השמש לחמם מים, ועל יד כך לחסוך בהוצאות החשמל של כל בית ובית, ולחסוך בהוצאות על יבוא אנרגייה, כמו נפט, פחם או גז על ידי המדינה. גם האזרח מרוויח באופן ישיר וגם המדינה.

יתרונות דודי שמש

להתקנת דודי שמש מספר יתרונות משמעותיים:

  • דודי שמש חוסכים חשמל – שימוש בדוד שמש לחימום מים חוסך לכם 65% מתצרוכת החשמל הנחוצה, כדי לחמם את המים עם גוף חימום חשמלי.
  • דודי חשמל ידידותיים לסביבה – דודי שמש משתמשים באנרגיית השמש, שזמינה כל עוד השמש זורחת. אנרגיית השמש היא אנרגייה נקייה ומתחדשת כל הזמן.
  • דודי שמש לשנים רבות – דודי שמש, המותקנים על גגות הבתים, כמעט ואינם זקוקים לתחזוקה. הם עובדים שנים רבות, ולאחר ההתקנה אין צורך לטפל בהם.

איך זה עובד?

פעולתם של דודי שמש די פשוטה. על גג הבית מותקנים שני אביזרים: דוד השמש עצמו, שבתוכו נאגרים המים ומחוממים וקולטי השמש. קולטי השמש ממירים את אנרגיית השמש לחום, ובאמצעות חום זה מחממים את המים שבדוד. פעולה זו מתבצעת בעת שהשמש זורחת, ומשום כך מכוונים קולטי השמש לכוון דרום, שהוא הצד בו השמש הישראלית זורחת רוב ימות השנה. המים מחוממים בטמפרטורה קבועה, וברגע שהם מגיעים לחום הנדרש, נפסקת פעולת החימום של הקולטים. כאשר מתחילים להשתמש במים החמים, ומים קרים נכנסים מצידו השני של הדוד, כדי למלא אותו שוב, נכנסים קולטי השמש לפעולה, ומתחילים לחמם את המים החדשים. פעולה זו חוזרת על עצמה כל שעות זריחת השמש.

המים החמים מוזרמים לתוך הבית בעזרת צינורות מכוסים בשכבת הגנה מיוחדת, כדי שבדרך לא יאבדו מחומם, ובמידה ואתם מחזיקים דודי שמש של 80 ליטר מים ויותר, הרי שכמות זו מספיקה גם לשעות הערב והלילה למשפחה לצורך רחצה.

 דודי שמש משולבים

כדי לשמור על יעילות המערכת, ברוב דודי השמש מותקנת גם ערכת חימום מים חשמלית. מערכת זו ניתנת להפעלה בימים שבהם השמש איננה זורחת, כמו בימי חורף מעוננים או בשעות הלילה. בצורה כזו ניתן לקבל מים חמים כל הזמן, ללא חשש. המערכת החשמלית איננה פועלת מעצמה, אלא שהיא מופעלת ידנית, רק כאשר אתם מחליטים על כך.

אין ספק, כי דודי שמש הם הפתרון הנכון לארץ חמה כמו שלנו, כשבמשך 8 חודשים זורחת כאן השמש כמעט ללא הפסקה. התקנת דודי שמש צריכה להיעשות על ידי אנשי מקצוע מיומנים, והדבר אורך כמה שעות בלבד.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן