כל מדינה משקיעה לא מעט משאבים במלחמה באחת התופעות הכלכליות הבעייתיות, כסף "שחור", ובהתאם גם בניסיונות להלבנתו. בישראל מתבצע המאבק על בסיס חוק שחוקק בשנת 2000 (לאחר סחבת ממושכת ולא מעט בזכות לחץ מצד הממשל בארה"ב וארגונים בינ"ל), והגוף שמופקד על המאבק המורכב היא הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור שבמשרד המשפטים. חשוב להדגיש כי המדינה מייחסת חשיבות רבה למאבק הנ"ל, ורואה בחומרה כל ניסיון להלבין הון. בהתאם מומלץ לכל מי שרוצה לוודא כי הוא לא עובר על חוק איסור הלבנת הון להתייעץ מבעוד מועד עם עורך דין בעל ניסיון נרחב בתחום, ובוודאי שרצוי לפנות בהקדם לעו"ד שכזה אם הרשות שבמשרד המשפטים מחליטה לחקור אדם מסוים.

מהי הלבנת הון?

הלבנה היא פעולה שבמסגרתה הופך הון שחור, כלומר כספים שהושגו באופן לא חוקי, ללגיטימי. בהתאם מפרטים סעיפים 3א' ו-3ב' בחוק הנ"ל את כל העבירות שאם הושג כסף תוך ביצוע אחת מאותן עבירות ואז ניסה לטשטש את מקור הכסף, הרי שהדבר מהווה בגדר עבירה גם על החוק לאיסור הלבנת הון.

בין העבירות המפורטות בחוק: מכירת חומרים המוגדרים כסמים מסוכנים, סחר בלתי חוקי בנשק, הפצת חומרי תועבה, רצח, ניסיון לרצח, עבירות שוחד, גניבת רכב או מסחר בחלקי רכב גנובים, הברחת טובין, הפרת זכויות יוצרים או סימני מסחר, ועוד.

גם ניסיון להסוות רכוש ששימש אדם על-מנת לבצע עבירה, או שאפשר את ביצוע אותה עבירה, הוא עבירה על החוק, וחשוב לדעת כי הלבנת כל הון שהוא עלולה לגרור ענישה חמורה.

מהי הענישה על ניסיונות להלבין הון?

הלבנת ההון השחור הינה כאמור עבירה פלילית חמורה והענישה בהתאם. ראשית, יחולט מהאדם שמורשע בביצוע עבירה זו רכוש (בשווי של הרכוש אשר הולבן), ובנוסף מאפשר החוק לבית המשפט להטיל עד 10 שנות מאסר וגם קנס כבד.

הכנסת כספים לארץ או הוצאת כספים

חוק איסור הלבנת הון והתקנות הרלוונטיות מחייבים גם דיווח על כל מקרה שבו הוכנס לארץ סכום כסף משמעותי או הוצא ממנה סכום שכזה. הרף הוא 100,000 ₪ – כלומר אם יצאתם מישראל עם סכום בגובה 100,000 ₪ ומעלה (במזומן, בהמחאות נוסעים ו/או המחאות בנקאיות), חובה עליכם לדווח על כך.

השאר תגובה