הדברה ביולוגית ואקולוגית

במאתיים השנים האחרונות חווה העולם המודרני שינויים עצומים בתחום הטכנולוגי במגוון מישורים, ואיתם צצו גם שינויים מרחיקי לכת בשגרת יומנו – אם לחיוב ואם לשלילה. אחד הנזקים שהיו קיימים בעבר אך תפסו תאוצה משמעותית בעשרות השנים האחרונות הוא ענין המזיקים שחדרו בעיקר לעולם החקלאות, וזאת כתוצאה משינויים קיצוניים שנוצרו במערכת האקולוגית – וברוב המקרים בתום לב. כדי למנוע מצבים אלה הושקעה מחשבה רבה ואף נמצאו שלל פתרונות, אך כל הפתרונות שהיו נהוגים בעבר לא היו מספקים, מאחר והם כללו חומרים שאינם ידידותיים לסביבה ובמקרים מסוימים אף רעילים ממש.

הדברה ביולוגית – שילוב בין חדש לישן

כיום, כאשר ניתן לכמת ולאבחן את ההשלכות לכל אותם שינויים טכנולוגיים בצורה טובה יותר מאשר בעבר, ובשילוב הידע הטכנולוגי המתפתח כל העת, נוצרים פתרונות הדברה משמעותיים המצליחים להתגבר מצד אחד על המינים הפולשים, אך מנגד לעשות זאת בצורה אקולוגית שתפגע בסביבה באופן מזערי. הדברה ביולוגית היא השיטה האקולוגית הטובה ביותר הקיימת בתחום זה, כאשר משמעות הדבר היא שמובא לאזור הרצוי מין חדש של בעל חיים הפוגע באוכלוסיית המין הפולש, וכך בראש ובראשונה נמנע הנזק, ובנוסף לא נעשה שימוש בשום חומר או טכניקה הרסנית שיפגעו במאזן האקולוגי הקיים באזור. מעבר לכך, כמובן שגם הסיכון לאדם מופחת עד לאפס, ומובטחת שמירה על הסביבה הן בטווח הקצר והן בארוך.

סיכון לעומת תועלת

למרות יעילותה ויתרונותיה של השיטה, חשוב לדעת כי גם בתחום של הדברות ביולוגיות ישנם סיכונים אקולוגיים, כאשר הזן המובא על ידי האדם עשוי להפוך למין פולש בעצמו. אך סיכון זה ניתן לוויסות, ויש לציין כי לעומת הסיכונים האחרים הכרוכים בהדברה ביולוגית, הוא למעשה מתגמד מאד. בין אם מדובר בשמירה על טיב הגידולים וחיי האנשים העושים בהם שימוש, ובין אם מדובר בשמירה על האדמה והאוויר אותו אנו נושמים – מובן כי מדובר בפתרון מהפכני שנזקיו מזעריים, וכפי שנאמר קודם לטווח הקצר והארוך.

לשמור על עצמנו

אם בעבר השמירה על איכות הסביבה נגעה בעתיד הרחוק, והדיבור על דור העתיד היה שגור, הרי שכיום יותר ויותר אנשים פרטיים וחקלאים מבינים כי זמן הופעת התוצאות הולך ומתקצר, ובתוך שנים בודדות אנו עדים לשינויים אקולוגיים שיש חובה להתייחס אליהם במלוא הרצינות. בדיוק בשל כך הולך ומתפתח עולם ההדברה הביולוגית, וכמוהו גם מתפתחים כל העת פתרונות אקולוגיים אחרים הנוגעים לשלל תחומי חיים אחרים.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן