בדיקת שמיעה היא אחת הבדיקות החשובות ביותר שיש. היא פותרת בעיות רבות ומבהירה את הבעיה אצל אדם מסוים, שיכול להיות אדם מבוגר מאוד או ילד, ולעתים אף תינוקות. עם זאת, אנשים רבים לא מבצעים את הבדיקה כי אין להם זמן או כוח להגיע למכון שמיעה, ולפעמים הם מסתפקים בבדיקות ידניות שאפשר לבצע בבית בלי מכשירים. האם בדיקה כזו יכולה להספיק.

מהי בדיקת שמיעה ידנית?

החלוקה לסוגי בדיקות שמיעה הרבה יותר מפרטת מאשר בדיקות ידניות או בדיקות אוטומטיות כאשר בדיקות אוטומטיות לרוב נחשבות לכל סוגי הבדיקות האחרות, שבהם משתמשים במכשירים. בדיקת שמיעה ידנית היא בדיקה הרבה יותר פשוטה שאולי יבצעו אותה במכון השמיעה רק בתור התחלה, עוד לפני נכנסים יותר לעומק האוזן. בדיקת שמיעה כזו כוללת השמעת קולות מסוימים בדציבלים שונים לנבדק, ובחינה של התגובות שלו. התגובה יכולה להימדד לפי התגובות שלו, כמו שעושים לעתים לתינוקות שלא מבינים עוד מלים, אך היא לא בדיקה מספקת.

למה בדיקה ידנית אינה מספקת?

בדיקת שמיעה ידנית לא יורדת לפרטים הקטנים ביותר. יש צורך להיכנס לרזולוציה הרבה יותר גבוהה כדי לבין מה בדיוק הבעיה ממנה המטופל סובל ועד כמה היא חמורה. בדיקה ידנית תספר לכם האם יש בעיה אך לא יותר מכך, בעוד בדיקות מעמיקות יותר עם מכשירים מתקדמים יכולה לספר לכם היכן בדיוק הבעיה בכל שרשרת העברת שדר השמע, מה נפגע, ממה נפגע וכולה.

בדיקות קצרות שמספקות תשובה מלאה

בדיקות אוטומטיות יהיו הרבה יותר קצרות ומועילות. בדיקה כזו יכולה לבדוק אפילו תינוקות שלא יכולים לדבר כלל ברמת דיוק גבוהה מאוד. למשל, ישנה בדיקה שאמורה לקלוט את השדר שעובר מהאוזן למוח בתור גירוי חשמלי וכך להבין האם הבעיה היא בפירוש השדר במוח או עוד בשלבי הקליטה של האוזן. בדיקה כזו לא יכולה להתבצע ללא מכשירים ולכן בדיקה ידנית לא תהיה מועילה לחלוטין. הבדיקות הללו מתקדמות עם השנים ולכן לא כדאי להישאר מאחור. אם מגיעים למכון שמיעה לביצוע בדיקת שמיעה, כדאי גם להתעניין מה היצע הבדיקות שלו.

השאר תגובה