האם הדפוס שייך להיסטוריה?

2רבים שואלים את עצמם, האם השינויים הטכנולוגיים של השנים האחרונות הביאו לאובדן של חלק מהתהליכים, המוצרים והטכניקות, שהיו חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. אחת הדוגמאות המעניינות נוגעת לנושא של הדפוס: בעידן בו לכל אחד יש מחשב נייד, טלפון חכם ואינספור אמצעי תקשורת מקוונים – האם באמת יש צורך בבתי דפוס?

על מנת לענות על השאלה הזו, יש צורך בהיכרות עם המאפיינים הייחודיים של הדפוס, ועם האופן בו הוא משפיע עלינו עד היום.

היתרונות של הדפוס על פני העולם המקוון

בתי דפוס מייצרים רכיבי תרבות, שמגשרים על פערים בזמן ובמקום. זהו היתרון המשמעותי של מכתבים או מעטפות לעומת דואר אלקטרוני, לדוגמא. כל אחד יכול לשלוח מייל אל הצד השני של העולם, ולהעביר מסרים בתוך שניות, אך המסר לא יישמר. לעומת זאת, מכתב מחזיק בערך נוסטלגי, הוא נשמר לאורך שנים ארוכות, וניתן לחזור אליו בתור מזכרת. מסמך מודפס מהווה אסמכתא, ועדות לכך שהתבצעה פעולה, לעומת הדפסה דיגיטלית, אשר אותה ניתן לזייף בקלות.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, מסמכים עסקיים וממשלתיים לא משתמשים בהדפסה המסורתית בשל חוסר מוכנות טכנולוגית. הסיבה האמיתית היא הצורך בבתי דפוס, וביתרון שלהם על פני התחום הדיגיטלי. אמנם אי אפשר להתעלם מהשינויים שקרו בעולם מאז כניסת האינטרנט אל הבתים הפרטיים, אך יש לאמץ אותם, ולהשתמש בהם בצורה נכונה על מנת לשדרג את התקשורת האנושית.

עיתונים, מעטפות וחינוך כחלק מהחיים האישיים

את הבולטות של הדפוס אפשר למצוא גם בחיים האישיים. ניתן לציין בקלות מספר תהליכים פרטיים, המתקיימים על בסיס יומיומי בעזרת בתי דפוס מקצועיים:

א. קריאת עיתונים – השינויים בתחום התקשורת לא העלימו את העיתונים, כפי שנהוג היה לחזות בתחילת המאה ה-21. העיתונים מצאו מודלים חדשים, ומנצלים כיום את המוניטין שלהם לצורך גיוס קוראים חדשים.

ב. שליחת הזמנות אישיות – כל מי שעורך אירוע או מנהל עסק מכיר בחשיבות הדפוס. בחירה ומיתוג של מעטפות, הדפסה על גבי דפים חתומים ושליחת מסמכים אל הלקוחות הן חלק חשוב בדינאמיקה בין אנשים.

ג. חינוך והשכלה – בעזרת בתי דפוס ניתן להמשיך ולייצר ספרים, מגזינים, כתבי עת, מאמרים ועוד. אלו הם אלמנטים חשובים בבניית חינוך והשכלה עבור דור העתיד. בתי דפוס משרתים את בתי הספר ואת מערכות החינוך במטרה להקנות לילדים מיומנויות מגוונות, שיכינו אותם אל החיים הבוגרים בצורה אופטימאלית.

מעטפות ומכתבים הם רק חלק קטן ממגוון הפעולות, שמבצעים מדי יום בתי דפוס ברחבי העולם. המדפסות המשוכללות והאמצעים החדשים רק משפרים את היכולות של בתי הדפוס, ולכן אסור להתעלם מהם. הניסיונות להספיד את הדפוס מתגלים כמוקדמים מדי, ואינם תקפים במבחנים אמיתיים.

אין צורך להמתין על מנת להכריע בשאלה

אחת הטענות הפופולאריות לגבי סיום תפקידו ההיסטורי של הדפוס, היא שהתהליך עוד לא הסתיים. במילים אחרות, אלו המסרבים להכיר בחשיבות של הדפוס מתעקשים על כך, שיש להמתין עוד כמה שנים לפני שמכריעים באופן סופי. הם נתלים בחידושים טכנולוגיים נוספים ובהמצאות מודרניות, ודורשים פרספקטיבה רחבה יותר. מצד שני, הם שוכחים שהאינטרנט והאמצעים הדיגיטליים כבר נמצאים לצידנו מעל עשור. אם הדפוס עתיד היה לסיים את תפקידו, כבר היינו יכולים לראות זאת בבירור וללא צורך בהמתנה נוספת.

לסיכום, התשובה לגבי השאלה, האם הדפוס שייך להיסטוריה, יכולה להפתיע חלק מהאנשים, אך היא ללא ספק מאוזנת ומבוססת. הדפוס לא סיים את תפקידו, אלא פשוט עובר תהליך אבולציוני, ומשנה את פניו לקראת העתיד.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן