האם בבית משפט לתביעות קטנות צריך עורך דין?

15456279_sבאופן כללי, בית משפט לתביעות קטנות אינו מאפשר ייצוג על ידי עורך דין. המטרה של בית המשפט לתביעות קטנות במסגרת פסיקה זו, היא לקצר את ההליכים, ולהשיג פסק דין אובייקטיבי ככל האפשר, ללא מעורבות של אנשי מקצוע נוספים. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם בית המשפט מתיר נוכחות של עורך דין.

"חוק בתי המשפט, התשמ"ד – 1984" קובע בסעיף 63 חריג, על פיו ניתן לקבל ייצוג של עורך דין גם בבית משפט לתביעות קטנות. על פי החריג, בית המשפט מאשר את נוכחות עורך הדין לצורך השגת איזון: במקרים בהם התובע הוא עורך דין, מתיר בית המשפט גם לנתבע לקבל ייצוג משפטי שווה. בית המשפט פועל בצורה כזו למען הסדרת אי השוויון בין הצדדים. יחד עם זאת, מצב הפוך, בו הנתבע הוא עורך דין, אינו מתיר לתובע לגייס עורך דין משל עצמו. הסיבה לכך היא שהתובע הוא זה שבוחר את מסלול התביעה הרצוי, ומחליט היכן לקיים אותה. כתוצאה מכך, בית המשפט מטיל עליו את האחריות לכך, שהתביעה הוגשה נגד עורך דין, דווקא בבית משפט לתביעות קטנות ולא בבית משפט השלום.

מתי כדאי להתייעץ עם עורכי דין בירושלים?

מלבד מקרים, העונים על החריג אותו קבע בית המשפט, עורך דין הוא איש מקצוע נדרש כמעט בכל התביעות, המוגשות במסגרת בית משפט לתביעות קטנות. עורך דין יכול לספק ייעוץ והכוונה, גם אם הוא לא מייצג אף אחד מהצדדים בבית המשפט. ניתן לפנות אל משרד עורכי דין טרם הגשת כתב התביעה, לברר לגבי חלופות, ואף להסתייע בו לצורך גיבוש התביעה.

כתבי הטענות, לגביהם ניתן להתייעץ עם עורך דין לפני הגשת תביעה בבית משפט לתביעות קטנות, כוללים מספר פעולות עיקריות:

א. כתב תביעה

ב. כתב הגנה

ג. הודעת צד ג'

על כתבי הטענות להיות מפורטים ככל האפשר. מסמכים אלו יוצרים את המסגרת הדיונית, ואף מכתיבים מה תהיה העילה לתביעה והסעד הנתבע. רוב האזרחים אינם יכולים לנסח כתבי טענות לבדם, ולכן הם זקוקים לשירותיו של עורך דין. מהבחינה הזו, אין הבדל בין עורכי דין בירושלים לבין עורך דין בתל אביב או בערים אחרות. מצד שני, מאוד חשוב לפנות אל עורכי דין בירושלים, במידה והם נמצאים בקרבת מקום המגורים. הזמינות של עורך הדין, אופי השירות שהוא מספק, הניסיון והמקצועיות שלו, יעזרו לתובע או לנתבע בבית משפט לתביעות קטנות, ויכולים לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון.

לסיכום, עורך דין הוא חלק חשוב גם מתביעות, המתנהלות במסגרת בית משפט לתביעות קטנות. בנוסף, ייעוץ מקדמי עם עורך דין וניסוח מפורט של כתבי הדין הם שלב הכרחי לקידום עניינים, העומדים בפתחו של בית משפט. 

הכתבה באדיבות משרד עורכי דין ונוטריון משה פרדס

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן