תפקידו של גלאי עשן הוא לאפשר גילוי מוקדם של שריפה. הוא חיוני במרחבים ציבוריים והוא יכול להציל חיים. באמצעות גלאי ניתן להתריע על התפרצות דליקה ולתרום לפינוי מהיר של אנשים. הגלאי מגן על הציוד ומספק מגוון כלים להתמודדות עם נזקי אש. הגלאי עובד בצורה פשוטה ויעילה: הוא קולט את העשן העולה מהאש ומפעיל באופן אוטומטי אזעקה. הוא קל לתחזוקה והתקנה ועלותו משתלמת בטווח הקצר והארוך.גלאי עשן

אלו המקומות העיקריים בהם כדאי להתקין גלאי עשן במרחבים ציבוריים:

  • הרחק מפתחי מיזוג אוויר ואוורור
  • בחדרים בהם יש מכשירי חשמל גדולים
  • בכל מפלס של מבנה רב קומות
  • על התקרה ובתחתית מהלך המדרגות

יעילותו של גלאי עשן במרחבים ציבוריים עלולה להיפגע כתוצאה משינויי טמפרטורה קיצוניים, הצטברות אדים ולכלוך. חשוב להקפיד על תחזוקה תקינה של הגלאי ולהתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי התקנתו במקומות הומי אדם.

סוגים של גלאי עשן

הגלאים הם הרכיבים האחראיים על גילוי השריפה. התקנים ידניים כמו לחצן או מושכן מבוססים על הנחה שהרגישות האנושית לעשן עולה על רגישותו של גלאי מלאכותי, אך הם אינם מתאימים למרחבים ציבוריים שלא מאוכלסים במשך 24 שעות ביממה. לעומת זאת, גלאי אופטי מותקן בתקרות של חללים ובלוחות חשמל וניתן לקבוע אותו בהתאם לרמת הסיכון של המבנה. במרחבים ציבוריים בסיכון גבוה יש צורך במספר גלאים אופטיים לפחות.

גלאי קרן פועל על עיקרון של שיגור וקליטת קרן לייזר, בעוד גלאי יניקה אקטיבי יונק את האוויר באמצעות מפוח. במרחבים ציבוריים ניתן להשתמש בגלאי חום המזהה עלייה מהירה של הטמפרטורות אך עדיף להגן על הציבור בעזרת גלאי להבה. בסופו של דבר, הבחירה בגלאי עשן למרחב ציבורי תלויה בדרישות הרשת הארצית לכבאות והצלה והיא כפופה להוראות החוק.

קטגוריות: כללי 0 אהבו

השאר תגובה