ביצוע בדיקת שמיעה ביתית

מכשירי שמיעה

איבוד שמיעה במהלך החיים

השמיעה היא אחד מחמשת החושים השלנו. אנו שומעים בזכות מערכת השמיעה הנמצאת באוזן. עור התוף שנמצא באוזן מעביר את האותות המגיעים מגלי הקול שבאוויר. האותות עוברים מעור התוף דרך שלושת עצמות השמיעה שבאוזן (מדובר בעצמות הכי קטנות בגוף) אל המוח. במוח האותות מעובדים ומקבלים משמעות. עם השנים, בעיקר בגילאים מבוגרים, יכולת השמיעה שלנו יורדת. כשליש מהאנשים בגיל 65 ומעלה בעלי בעיות שמיעה. על כן חשוב להיות מודעים לכך שהשמיעה נפגמת עם הגיל, ולבצע בדיקות. לעתים אין צורך להגיע דווקא לרופא, וניתן לבצע בדיקות שמיעה בבית.מכשירי שמיעה

שלוש דרכים לביצוע בדיקת שמיעה ביתית:

  • בדיקות שמיעה באינטרנט – כיום זמינות עבורנו בדיקות שמיעה רבות ברחבי האינטרנט. מדובר בבדיקות שמיעה חינמיות אשר כל אחד יכול לנסות. הבדיקות יהיו לרוב זמינות באתרי בריאות שונים או אפילו ב-YouTube. חפשו במנוע החיפוש "בדיקת שמיעה" ותקבלו תוצאות רבות המפנות אתכם אל הבדיקות שבאינטרנט. כיוון שמדובר בבדיקות שלעתים אנו לא יודעים מי בנה ותכנן אותן, מומלץ לבצע מספר בדיקות שונות על מנת להגיע לתוצאה יחסית ברורה. בבדיקות הללו יושמעו לכם קולות בתדרים שונים, חלקם גבוהים וחלקם נמוכים, ותבדקו מה היכולת שלכם לשמוע את הקולות השונים. תוכלו להבין גם מה חומרת הבעיה שלכם במידה והיא קיימת, וכמובן מה הם התדרים הבעייתיים והאם צריך לפנות לבדיקת הצורך במכשירי שמיעה.
  • בדיקות שמיעה בתינוקות ופעוטות – אצל תינוקות בדיקות השמיעה יהיו מעט שונות כיוון שהם לא יכולים להגיב בצורה מתאימה. לרוב נראה כיצד הם מגיעים לקולות חזקים כלליים. התגובות במקרה הזה יהיו הפניית מבט, פתיחת עיניים, הליכה אל כיוון הקול וכדומה.
  • פשוט לשאול – אחת הדרכים הקלילות ביותר להבין אם יש לכם בעיה בשמיעה היא לשאול את הסובבים אתכם. גשו אליהם ושאלו אותם אם ישנם מקרים בהם הם קוראים לכם או מדברים אתכם ונדרשים להגביר את הקול או לחלופין לחזור על עצמם מספר פעמים עד שאתם מגיבים. לעתים יהיו מקרים בהם אנחנו לא נשים לב כי יש אצלנו בעיה, ושאלת הסובבים אותנו אולי תגרום להם לשים לב לדברים. תתפלאו לדעת כי רבים מגלים כי יש להם בעיית שמיעה בדרך הזו.

הבדיקות הביתיות טובות כבדיקה התחלתית, אך לא מחליפות את הרופא

הבדיקות הביתיות שפורטו אכן יעילות כדי להבין ברמה כללית אם התפתחה אצלכם בעיה בשמיעה. עם זאת, לא תוכלו לדעת מה הבעיה, האם מדובר בבעיה פשוטה או חלק ממחלה שכדאי לטפל בה. על כן חשוב מאוד לפנות לרופא כאשר אתם מגלים ירידה ברמת השמיעה. ישנם גורמים רבים העלולים לפגוע בשמיעה, חלקם פשוטים כגון הגיל או הצטברות שעווה. עם זאת, ישנן מחלות שונות אשר עלולות בין השאר לפגוע גם בשמיעה, והירידה ברמת השמיעה היא בעצם סימפטום של מחלה אחרת. את הדברים הללו לא תוכלו לגלות מהאינטרנט או בבית, אלא רק באמצעות רופא מומחה.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן