איתור ליקויים בנכס לפני קניה

בכל קניית נכס מיד שניה ונכס שלא מקבלן, קיים סיכון מסוים שתגלו מיד לאחר הרכישה ליקויי בנייה שלא הבחנתם בהם בזמן הרכישה עצמה. להבדיל מרכישה של דירה מקבלן, המוכר בנכס לא כפוף לחוק המכר וכך לא מחזיק בכל אחריות שהיא לתקופת בדק בית יד שניה כמו שמקובל בדירות חדשות שמחויבות בביצוע של בדק בית. בנוסף לסיכון זה, חשוב לזכור שתחזוקתה של דירה שהיא יד שניה שונה מדירה שהיא חדשה וזה עתה נבנתה, לרבות בגין הבלאי שיש לה באופן טבעי וכל השימוש שנעשה במערכות השונות לאורך השנים, ולכן אין לאף אחד את האפשרות האמתית לדעת כיצד הדיירים שמרו על מערכות הבית ובאיזה מצב הן מצויות בזמן הרכישה. כל אלה יחייבו כל אחד לבצע בדיקה מקיפה לאיתור ליקויי בניה בטרם לשלב חתימת החוזה וכל פנייה לקבלת משכנתא מהבנק.

בדק בית – סוגי ליקויים

ביצוע בדק בית יד שניה מטרתו לפני הכל , לחשוף ליקויים שאינם תמיד נגלים לעין או שאינם נגלים לעין שהיא אינה מקצועית. במידה ויתגלו ליקויים חמורים, תעמוד לכל רוכש עתידי הזכות לוותר על הדירה או להבדיל מזה, לוודא כי המוכר של הדירה (בעל הבית), יסכים לתקן את הליקויים שנחשפו ונכתבו בדוח המומחה שעשה בבית יד שניה.

בדירה קיימת, דירה שנעשה בה שימוש לאורך השנים, אפילו אם מדובר רק בדייר אחד, יהיה חשוב לוודא אם ישנם ליקויים מהותיים ולא לחפש ליקויים שאינם עומדים בתקן מסוים, אבל סביר להניח שלא באמת יגרמו להפרעה כלשהי במהלך שימוש יומיומי בהם. במידה ונמצא ליקויי בטיחותי יציין המומחה בדו"ח שיש מפגע שעשוי לסכן וצריך לתקן אותו, וזאת למרות שיתכן והבית נבנה בתאריך שיכול לפטור אותו מתיקון הפגם לפי התקן שנקבע בשלב הרבה יותר מאוחר.

יחד עם זאת, הדוח לא יגיע לכל גורם חיצוני וההחלטה אם לתקן את הליקוי שאותו לא תהיו חייבים לתקן, יישאר בידיים שלכם. במקרה בו רכשתם כבר את הנכס, אתם כנראה כבר חתומים על חוזה שיאפשר לכם לתבוע כל נזק שנמצא בדירה שהתגוררו בה בטרם הרכישה. מצב זה פחות אידיאלי עבור הרוכש מאחר שהוא זה שיאלץ להוכיח שהליקוי נוצר לפני שנכנס לבית. יחד עם זאת, תמיד כדאי ומומלץ לעשות בדיקת דירה בשלב מאוחר יותר מאשר לעולם לא.

בדק בית לנכס יד שניה

להבדיל מדירה חדשה, בדירה שנעשה בה שימוש למגורים, לרוב לא נבקש מפרט או תכנית בנייה מכיוון שסביר שהמוכר כבר לא מחזיק בהם לאחר כל כך הרבה שנים.

רוב בעלי הדירות לא באמת מודעים לחשיבות בלשמור על מפרט התכניות משום שברגע שהדירה כבר בבעלותו, הדבר כבר לא נמצא בראש סדר העדיפויות שלו. על כן, רוב הבדיקה תתבסס בהתאם לכל נתון שהוא ידוע ולפי התקנים הישראלים והסטנדרט שנהוג בענף. במהלך בדיקת דירה יד שניה מקיפה תיבחן כל מערכת החשמל, מערכת האינסטלציה, האיטום של החללים ומצב הקירות, מצב תחזוקת הבית וכדומה. המשותף לכל הבדיקות הללו היינו שליקויי באחד מהם יכול לגרום לסכנת חיים או לתסכול גדול ועוגמת נפש רבה בשל שיפוץ מסיבי שכרוך בהוצאות כספיות רבות ואת זה נרצה למנוע מבעוד מועד. בדוח מציינים מהנדסים מקצועיים, לא רק את הליקויים אלא גם האופן הנכון ביותר לטיפול בבעיה, על ידי אילו גורמים וכיצד, מה שיכול לסייע לרוכש להגיש לכל קבלן ביצוע את הפגמים המדויקים ולקבל הצעת מחיר בהתאם לזאת.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן