איך מזהים לקות שמיעה במבוגרים

מכון שמיעה

בדיקת שמיעה בכל שלב בחיים

כל אחד צריך לבצע בדיקת שמיעה לפחות פעם אחת במהלך חייו, וגם אם נראה לכם שלא ביצעתם אחת כזו מעולם, תופתעו לגלות שההורים שלכם ככל הנראה לקחו אתכם לבדיקה שהייתם קטנים. האם רק בגיל קטן אפשר לזהות בעיות שמיעה ורק בגיל הזה הן מפתחות? ממש לא, למעש ההיפך הוא הנכון. רוב הבעיות מגיעות בגילאים מאוחרים יותר אך בשלב זה הטיפול לא תמיד ניתן. בעיות שמיעה אצל מבוגרים יכולות להגיע בגילאים מתקדמים מאוד ולרוב הם יעדיפו להשאיר את המצב כך ולא לעבור את תהליך הבדיקה והתאמת המכשיר. כיצד מתבצעות הבדיקות למבוגרים?

מכון שמיעה

איך מזהים לקות שמיעה אצל מבוגרים?

 

  • האבחון נעשה על ידי בדיקת שמיעה רגילה לחלוטין כפי שמתבצעת גם לנערים ולמבוגרים בגילאים צעירים יותר. במכון השמיעה, אחד מאנשי הצוות יניח על הנבדק את האוזניות המפורסמות שיעזרו בבחינת כל הפרמטרים.
  • ראשית, תיבחן זרימת האוויר באוזן כדי להבין האם יש בעיה בתעלת האוזן עצמה. יש צורך להצמיד את האוזניות לעצמות הגולגולת כדי להבין האם יש בעיה בהולכה העצבית, אם כי בדיקה זו לא מתבצעת בכל פעם. לנבדק יושמעו רצף של מלים שהוא יצטרך להבין, ולאחר מכן סדרת צלילים שהוא אמור להכיר.
  • הבדיקות נועדו לבחון את יכולת השמיעה שלו גם לצלילים וגם לדיבור כיוון שבגיל מבוגר, לרוב ישנה בעיה לשמוע צלילים בתדר גבוה ובין היתר דיבור של אנשים. לעתים היכולת להבין דיבור היא זו שפגועה בעוד ששמיעת צלילים תקינה לחלוטין. כך שאפשר להבין מה חומרת הפגיעה, איפה הבעיה בדיוק ומדוע היא הגיעה, קרי האם מדובר בבעיה עצבית או בעיה בהולכה של השדר.

שלילת הגורמים ללקות שמיעה

אם הולכת העצם תקינה אפשר להבין שבעיית השמיעה נובעת מההפרעה בהולכה של האוויר. אם הולכת העצם אינה תקינה זה אומר שהבעיה היא בעצבים שבאוזן שלא מתפקדים כראוי. אין לשלול בעיה משולבת כי היא תיתכן. עוד שלב בבדיקת שמיעה שמתבצע על מבוגרים פעמים רבות היא טימפנומטריה. בבדיקה זו בודקים מה עושר התנודתיות של עור התוף כשמופעלים עליו לחצי אוויר בעוצמות שונות. בדיקה זו מסייעת לבדיקת הולכת האוויר באוזן התיכונה.

מאמרים מומלצים

דילוג לתוכן